Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mniej ziemniaków

Autor:

Dodano:

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego zbiory ziemniaków w tym roku będą niższe od ubiegłorocznych o blisko 1,2 mln ton, czyli o 11,8 proc. Zbiory szacuje się na około 9,2 mln ton.

Dlaczego będzie mniej ziemniaków? Po pierwsze ze względu na zmniejszenie powierzchni upraw o blisko 11 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. Po drugie plony z hektara również będą niższe. Gorsza też jest jakość bulw, ze względu na warunki pogodowe.

Uprawom ziemniaków przede wszystkim w tym roku zagrażała zaraza ziemniaka, która zdziesiątkowała plantacje. – Mimo że wydałem w tym sezonie bardzo dużo pieniędzy na ochronę ziemniaków przed zarazą, to plony i tak są mizerne. Z jednego pola zebrałem tylko 15 t/ha, to mi sie jeszcze nie zdarzyło – mówi farmer.pl Kazimierz Czech z województwa łódzkiego.

Zbiory dobiegają już końca. Uprawy ziemniaków wyglądały szczególnie źle na nisko położonych plantacjach i cięższych glebach. Średnie plony wahają się w granicach 20 t/ha. Ceny kilograma ziemniaków wynoszą od 27 do 80 groszy.

Źródło: farmer.pl

×