Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Światowy Dzień Jaja

Autor:

Dodano:

Jakie jajo jest każdy widzi. Ale czy każdy wie dlaczego warto je spożywać i że jajo miało wczoraj swoje święto? Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC) opracowała listę dwunastu zalet jedzenia jaj. Zobacz.

Święto organizowane jest już po raz piętnasty. W promocję spożywania jaj zaangażowani są producenci, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem i sprzedażą jaj. Impreza organizowana jest wyłącznie przez hodowców, co roku w drugi piątek października.

Jakie są zatem zalety spożywania jaj na podstawie OEC?
1. Jaja to jedne z najbardziej wielofunkcyjnych produktów żywnościowych na rynku.
2. Mają jeden z najwyższych wskaźników koncentracji składników pokarmowych.
3. Gdy mówimy o białku jaja, powinniśmy pamiętać, że zostało ono uznane przez naukowców za białko wzorcowe, którego skład i proporcje zawartości poszczególnych aminokwasów przyjmuje się za 100, przyrównując do wartości biologicznej białek innego pochodzenia (mięso, ryby, zboża itd.).
4. Tłuszcz znajdujący się w jaju to w dwóch trzecich wysoko zdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe.
5. Kupowanie jaj, wysokowartościowych produktów pod względem pokarmowym, jest jednym z najlepszych sposobów nabywania białka.
6. Każda pora dnia jest dobra na spożywanie jaj.
7. Żółtko jaj jest doskonałym źródłem choliny, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.
8. Zawarte w jajach luteina i zeaksantyna są dwoma nowo poznanymi składnikami pokarmowymi, dzięki którym jaja zostały zaliczone do tzw. żywności funkcjonalnej.
9. Jaja są produktem do przyrządzenia niezwykle eleganckich dań na uroczyste okazje.
10. Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja, przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas.
11. Dzieci lubią jaja, a rosnący organizm potrzebuje składniki pokarmowe. Zatem jaja jako doskonałe źródło aminokwasów mogą być świetnym pożywieniem dla dzieci.
12. Październikowy Światowy Dzień Jaja warto wykorzystać jako inspirację do stworzenia nowych potraw z wykorzystaniem jaj.

Źródło: IEC/farmer.pl

×