Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Brak akredytacji

Autor:

Dodano:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przyjęła już rolnicze wnioski. Niestety - nie dostała akredytacji na kilka działań, donosi Rzeczpospolita.

Ministerstwo finansów za powód braku akredytacji podaje niewypełnienie przez agencję kryteriów określonych w prawie unijnym.

Zagrożone są sotacje systemów żywności - 100 mln euro. ARiMR w kwietniu rozpoczęła przyjmowanie wniosków i ma ich już ponad 7 tys. - 37 mln zł. Podobnie jest z dofinansowaniem płatnych usług doradczych - 17 mln zł - 4 tys. rolników. Agencja na obydwa działania ma akredytację tymczasową, która pozwala jej przyjmować i oceniać wnioski - co czyni, ale wypływ pieniędzy jest wstrzymany.

Jest jeszcze trzecie działanie: odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy z budżetem 140 mln euro. Nie zostało ono w ogóle uruchomione.

Ministerstwo Finansów, jak i KPMG nie powtwierdzają informacji ARiMR o rychłej akredytacji. Co więcej, Ministerstwo zgodziło na akredytację dla dwóch działań PROW o budżecie 70 mln euro: szkolenia zawodowe osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie oraz działania informacyjne i promocyjne, ale nie ma wyznaczonej ostatecznej daty, do której ARiMR musi uzyskać akredytację na realizację pomocy w ramach PROW 2007 – 2013.

Problemy agencji zrzucane są na system informatyczny.

Minister Marek Sawicki stara się o rent strukturalnych już od zeszłego roku. Komisja Europejska wymaga jednak oceny realizacji wszystkich działań.

Źródło: farmer.pl

×