Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Brzmi optymistycznie

Autor:

Dodano:

ARiMR ogłasza: jesteśmy przygotowani do wypłacania rolnikom płatności obszarowych za 2009 r.

Co prawda wiemy już, że zaliczek nie będzie, ale może właśnie dzięki temu rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie terminowo. Już za dwa dni rolnicy gospodarujący na terenach górskich i ONW z 750 tys. gospodarstw dostaną łącznie około 1,3 mld zł. Jak zapewniało nas jeszcze kilka dni temu biuro prasowe ARiMR działania podjęte przez Agencję zmierzają do tego, aby jak najsprawniej i jak najszybciej wypłacić rolnikom płatności bezpośrednie. Dlatego zakładamy, że jeszcze w grudniu płatności te otrzyma około 70 proc. uprawnionych rolników. Pozostali otrzymają dopłaty bezpośrednie w późniejszym terminie, a ARiMR dołoży wszelkich starań, aby był on możliwie najkrótszy.

Liczby podane na stronie internetowej agencji płatniczej wyglądają optymistycznie. Agencja donosi, że obsługuje ponad 1,395 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 rok. Wszystkie wnioski przeszły kontrolę kompletności, a do 7 października br. dodatkowo ponad 1,371 mln wniosków, czyli 98,33% obsługiwanych, zostało zatwierdzonych podczas kontroli administracyjnej.

Na pomoc w ramach systemu wsparcia bezpośredniego za 2009 rok, będzie miała około 3 miliardów euro, w tym około 2 mld euro z budżetu UE i około 1 mld euro z budżetu krajowego. Polscy rolnicy dostaną wyższe niż w ubiegłym roku dopłaty bezpośrednie - Europejski Bank Centralny podał 30 września kurs wymiany: 4,2295 zł za euro.

Źródło: ARiMR/ farmer.pl

×