Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Po staremu

Autor:

Dodano:

Pewien przepis budził wśród mleczarzy wiele wątpliwości. Agencja Rynku Rolnego postamowiła zatem je rozwiać.

Przepis art. 72 ust. 2 stanowi, że jeżeli producenci nie wprowadzą do obrotu ilości równej przynajmniej 85 proc. ich kwoty indywidualnej podczas co najmniej jednego dwunastomiesięcznego okresu, państwa członkowskie mogą zdecydować, czy i na jakich warunkach całość lub część niewykorzystanej kwoty zostanie przekazana do rezerwy krajowej. W sytuacji zaistniałych niespójności, Agencja Rynku Rolnego postanowiła poinformować, że ponieważ przepis ten umożliwia państwu członkowskiemu UE zastosowanie progu niższego niż określony w przepisie, więc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje dokonywania zmian w obecnie obowiązujących dotychczas przepisach.

Zatem w roku kwotowym 2009/2010 producent obowiązany jest do wykorzystania limitu będącego jego własnością na dzień 1 kwietnia 2009 w 70 proc., podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach kwotowych.

Komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej konsekwentnie dąży do zniesienia kwot mlecznych w roku 2015. Do tej pory była nieczuła na postulaty mleczarzy, podkreślając, ze i tak wydaje na ten cel 5 mld euro. Ostatnio złamała się jednak i sypnęła 280 milionami euro. Specjalisci mówią jednak, że taka pomoc rozłozona na wszystkie zainteresowane unijne kraje jest niewiele warta. "Hojny" gest oznacza tylko dopłatę dwóch euro do tony. specjaliści mówią, że pomoc będzie minimalnie odczuwalna po 2-3 miesiącach.

Źródło: farmer.pl

×