Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Krajowa Spółka Cukrowa do prywatyzacji

Autor:

Dodano:

Wiceminister skarbu Adam Oleszkiewicz zapowiada prywatyzację KSC w 2010 roku. Akcjonariuszami będą mogli być pracownicy cukrowni oraz plantatorzy buraków cukrowych.

Krajowa Spółka Cukrowa to największy producent cukru na polskim rynku. Cukrownie do niej należące realizują 36,5 proc. przyznanego Polsce limitu produkcji. Podczas tegorocznej kampanii firma wyprodukuje ok. 600 tys. ton cukru. Z tego 550 tys. ton trafi na rynek krajowy, a pozostała ilość zostanie wyeksportowana poza Unię. KSC zatrudnia około 1800 pracowników i współpracuje z około 30 tys. plantatorów.

Zapowiedź rozpoczęcia prywatyzacji w nadchodzącym roku, minister Oleszkiewicz przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, uzasadniając ją dobrym wynikiem finansowym uzyskanym przez spółkę w poprzedniej kampanii cukrowniczej. Za sprzedaż 485 tys. ton cukru, KSC uzyskała zysk w wysokości ponad 341 mln zł. Tak dobry wynik to nie tylko rezultat wzrostu cen cukru, ale również obniżenie kosztów jego produkcji, przychód spółki ze sprzedaży zbędnego majątku oraz środki z tzw. pomocy restrukturyzacyjnej - unijne pieniądze za zmniejszenie produkcji cukru wskutek realizacji reformy rynku cukru w UE.

Aktualny potencjał produkcyjny KSC, gwarantuje zwiększenie produkcji cukru o 10-20 proc. Spółka ma też takie plany, ale będzie je mogła realizować dopiero po 2014 roku, gdy zniesione zostaną limity. Póki co tkwi w gorsecie przepisów narzuconych na całą branżę przez Brukselę.

Źródło: farmer.pl

×