Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

A miała być idylla...

Autor:

Dodano:

Mleko nie dojedzie, owoców nie wystarczy. Miało być pięknie, polskie dzieci miały rosnąć zdrowo przy wsparciu szkoły. Niestety ideały znowu zderzają się z rzeczywistością.

Program „Szklana mleka” zostanie ograniczony ze względu na kryzys i brak srodków finansowych. Już w grudniu maluchy odczują zmniejszenie dopływu mleka do szkół. W budżecie dziura będzie nie lada - 100 milionów zlotych.  Ministerstwo nie chcąc tracic czasy zaczyna od zminay przepisów. Chcą wydłużyć terminy płatności dostawcom o 2 miesiące. - Duży tego nie odczuje, ale takiemu jak ja odechce się - opowiada farmerowi.pl Tadeusz Panocek z Nowej Wsi w woj. podkarpackim. JMleczarz miał zamiar wziąć udział w akcji Agencji Rynku Rolnego. Teraz jest wdzięczy żonie, która była zbyt ostrożna.

Problemem mogą okazać się też opakowania na mleko, które były dedykowane wyłącznie produkcji dla szkół. Nie mozna będzie ich już skierować na półki sklepowe - ta inwestycja akurat w zaden sposób nie zwróci się. Akcją "Szklanka mleka" objetych jest 2,5 miliona dzieci. Najprawdopodobniej będą musiały zrozumieć, że mleko w szkole będzie przez 3 dni w tygodniu, a nie przez 5 w dodatku nie przez całyu rok szkolny, tylko o 2 miesiące krócej. O ile dzieci przełkna jakoś tę stratę, gorzej będzie z rodzicami. -Hanna Lewandowska, szkolny pedagog mówi, że dzieci stopniowo przekonują się do zdrowych produktów, takich jak mleko czy owoce. Nadal w ich swiadomości królują haburgery i chipsy. Za to rodzice często poruszają kwestię "Szklanki mleka" na wywiadówkach. - Na marginesie dodam, że jeszcze wiele w kwestii swiadomości ludzi na temat zdrowego żywienia trzeba zrobić - to kropla drąży skałę - ci sami rodzice w weekend idą z maluchami na pizzę - podsumowuje z przekąsem Lewandowska.

Nie tylko sprawa mleka kuleje. Owoce w szkole jeszcze dobrze nie ruszyły, a już słychać narzekania. Jak czytamy w GW Lublin sadownicy są bardzo ostrożni. do programu zgłosiło sie ich o połowe mniej niż przewidywano. Eksperci z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przypuszczaja, że producentów odstraszają wysokie wymagania. Dzieci mają dostac pokrojone i umyte owoce. Podobno składali wiele wniosków i zażaleń i ARR duma teraz co z tym fanem zrobić.

Źródło: farmer.pl

×