Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnictwo zaniża dochody

Autor:

Dodano:

Według danych GUS, najuboższe regiony Polski to województwa położone wzdłuż wschodnie granicy Polski. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest znaczący udział małodochodowego rolnictwa.

Wyliczenia GUS pokazują, że do najbogatszych Polaków należą mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie produkt krajowy brutto wynosi „na głowę” 49,4 tys. zł. Najgorzej jest w podkarpackim, gdzie dochód ten wynosi zaledwie 20,8 tys. zł oraz lubelskim – 20,9 tys. zł. Podlasianie są nieco bogatsi. Tam PKB wynosi 22,8 tys. zł.

Dr Mariusz Kicia z Instytutu Ekonomii UMCS uważa, że w lubelskiej gospodarce duży udział ma rolnictwo, które jest mało dochodowe. Nie ma natomiast zbyt wielkiego popytu na doradztwo, czy obsługę nieruchomości, jak to ma miejsce w Warszawie. Takie spółki nie potrzebują dużych nakładów kapitałowych, a mają duże dochody.

Mieszkańcy wschodniej Polski bogacą się wolniej niż w innych regionach. Przykładowo, dochód na osobę w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł o 1 proc., gdzie dla porównania w mazowieckim – ośmiokrotnie więcej.

Źródło: farmer.pl

×