Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnictwo w walce ze zmianami klimatu??

Autor:

Dodano:

W związku z rozpoczynającym się dziś w Kopenhadze światowym szczytem klimatycznym, Komitety Copa

Natomiast emisja z innych sektorów gospodarki takich jak transport, cały czas rośnie.

Zdaniem Copa – Cogeca dzięki reformom Wspólnej Polityki Rolnej, w połączeniu z bardziej wydajnym stosowaniem nawozów i obornika oraz postępującą implementacją przez rolników inicjatyw rolnych i środowiskowych, w latach 1990 – 2007 emisja gazów cieplarnianych z rolnictwa w UE – 27 , w tym hodowli spadła o 20 proc.

Dlatego też, jak zaznaczają działacze Copa – Cogeca, aby dalej redukować emisję, potrzebne są duże inwestycje w badania i rozwój w rolnictwie. Dzięki temu rolnicy będą mogli produkować żywność bardziej wydajnie, przy mniejszym wpływie na środowisko. Ponadto sektor produkcji zwierzęcej poprzez dostarczanie cennych składników odżywczych dzięki obornikowi stosowanemu w nawożeniu gleby oraz materiałom do produkcji bioenergii może również przyczynić się do walki ze zmianami klimatu (pomaga zredukować emisję gazów cieplarnianych poprzez odchodzenie od szkodliwych dla klimatu paliw kopalnych).

- Rolnictwo może przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Dlatego ważną będzie w przyszłości Wspólna Polityka Rolna, gwarantująca istnienie właściwych narzędzi i zachęt , aby rolnicy mogli odegrać swoja rolę w walce z tym wyzwaniem oraz aby rolnictwo było konkurencyjne i zaspokajało rosnąc światowy popyt na żywność – mówi Padraig Walshe, przewodniczący Komitetu Copa.

Źródło: farmer.pl

 

×