Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Unijny budżet 2010

Autor:

Dodano:

Będzie większy o ponad 2,5 mld euro w obszarze rolnictwa. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale unijni ministrowie rolnictwa, szczególnie francuski, patrzą na budżet optymistycznie.

Prawdopodobnie rolnictwo otrzyma w pakiecie na przyszły rok 59 mld 450 mln euro.Najwieksza część tej kwoty zostanie przeznaczona na pomoc bezpośrednią, rozwój obszarów wiejskich oraz interwencję na rynkach rolnych - refundacje eksportowe, prywatne przechowywanie oraz wsparcie w wyjątkowych sytuacjach. Środki kierowane na interwencję na rynkach rolnych zostały powiększone o 986 mln euro w stosunku do poziomu z ubiegłego roku.

Łączne środki przeznaczone dla sektora wołowiny i cielęciny pomniejszono do 26,1 mln euro. Środki dla wieprzowiny, jaj, drobiu, produktów pszczelarskich oraz innych produktów zwierzęcych, wyniosą ogółem 136,1 mln euro.

Zwiększono środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich o 113 mln euro do 14 mld 358 mln euro. Koszty administracji zredukowano do 14,4 mln euro, zwiększono za to środki na kontrolę wydatków na rolnictwo o 158 mln euro. Środki związane ze strategią i koordynacją polityki w obszarze polityki rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zmniejszyły się o 3 mln euro do 40,6 mln euro.

Projekt to być może wynik debat, które na sile przybrały w zeszłym tygodniu. W zeszły czwartek 22 państwa zastanawiały unijnym budżetem. Na spotkanie nie zaproszono Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Malty i Szwecji. Wielka Brytanie nie jest jak wiadomo za utrzymaniem wsparcia w wysokosci proponowanej przez Francję. Premier Nicolas Sarkozy i 21 pozostałych przedstawicieli krajów unijnych, w tym Polski, nie chce zubażać budżetu przeznaczonego na pomoc rolnikom.

Tymniemniej Bruno Le Maire, francuski minister rolnictwa utrzymuje jednak, że o unijnym budżecie po 2014 roku nie rozmawiano. Le Maire jeszcze tydzień temu był  "głęboko przekonany", że wszystkie 27 państw Unii znajdzie wkrótce porozumienie w kwestii budżetu WPR. W obecnym budżecie UE wydatki na rolnictwo stanowią około 42 proc. budżetu unijnego, do 2013 roku mają one spaść do 32 proc.

Źródło: FAMMU/FAPA/ farmer.pl

×