Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Hity i kity

Autor:

Dodano:

Absolutny hit handlowy kończącego się właśnie roku. Miesiącami niechciane, zapomniane przez cenniki i ludzi. Otręby. Rozpoczynają właśnie nowe życie. Poszukiwane, rozchwytywane, czynią na rynku niezłe zamieszanie.

I coraz trudniej je kupić. A ceny rosną. Tona otrąb pszennych, i to w dodatku oferowanych luzem, jest teraz wyceniana nawet na 300 złotych. Rosną problemy ze zdobyciem otrąb żytnich. Ofert sprzedaży niewiele, nieliczne sięgają 240 złotych za tonę.

Skąd taka zmiana? Przyczyn można szukać w zimowej pogodzie. To dlatego spalarnie i ciepłownie robią zakupy na potęgę, używając otrąb do opału. Z czołówki najlepiej sprzedających się towarów na rynku zbóż, nie schodzi pszenżyto.

W tym przypadku również można mówić o wyraźnej zmianie cen. Jeszcze nie tak dawno, w listopadzie, ceny tego ziarna w magazynie sprzedającego wyceniano na 350, a czasami 360 złotych za tonę. Teraz pszenżyto kosztuje 380, a nawet 390 złotych, i to poziomy jak najbardziej akceptowalne.

I w tym miejscy wypada zakończyć ranking zbóż, które cieszą się popularnością. Reszta czeka na lepsze czasy. W najlepszym wypadku, taką granica może być początek przyszłego roku.

Zwykle bowiem o tej porze tak się dzieje, że działa tak zwany efekt stycznia, który winduje ceny ziarna w górę. Ale oczywiście, pewności mieć nie można, że tak będzie i tym razem. Szczególnie, że ostatnie dane GUS są mało optymistyczne.

Według najnowszych danych, zbiory zbóż szacuje się na około 29,8 mln ton. To więcej blisko o 8% niż ubiegłoroczny wynik. Jeśli wziąć pod uwagę średnią ze zbiorów w latach 2001-2005, mamy ponad 11% wzrost.

Źródło: farmer.pl

×