Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy rok, nowa pula

Autor:

Dodano:

Unia postanowiła wprowadzić pakiet pomocowy w wysokości 300 mln euro w razie ponownego załamania na rynku mleczrskim.

15 grudnia 2009 r. ukazało się rozporządzenie Komisji potwierdzające szczególne środki wsparcia na rynku mleczarskim. Zgodnie z tym rozporządzeniem określono pakiet pomocowy w wysokosci 300 mln euro.

Przyczyną wprowadzenia go był spadek cen przetworów mlecznych we Wspólnocie, który wpłynął znacząco na ceny skupu.  Zdecydowano się na pomoc unijmym mleczarzom, którzy z tego powodu poniesli straty, maja problemy z płynnością finansową, a produkcja odbywa się na granicy opłacalności. Podział na poszczególne państwa ustalono na podstawie  produkcji mleka 2008/2009 w ramach kwot krajowych.

Ja podaje FAMMU/FAPA, z 300 mln euro 1/5 łącznej otrzymały Niemcy, Francja (orędownik pomocy) - 17 proc., 10 proc. : Wielka Brytania. Natomiast Holandia i Włochy po ok. 8 proc. Polska dostanie niecałe 7 proc.. Płatności dotyczące wsparcia mają być dokonane najpóźniej do 30 czerwca 2010 r.

Państwa członkowskie przekażą Komisji metody, według których przyznaje się wsparcie oraz objaśnią listę środków zapobiegających zakłóceniom rynku. Ma sie to stać do końca marca. Z kolei pełny raport obejmujący listę beneficjentów - do końca sierpnia. 

Rsja, mimo że do Wspólnoty nie nalezy również dostrzegła istniejący problem branży mleczarskiej z własnego podwórka. Dlatego też rosyjski rząd rozpoczął program wsparcia spozycia mleka wśród swoiuch obywateli, ponieważ Rosjanie preferują raczej produkty mleczerskie uzyskiwane na drodze fermentacji.

Źródło: farmer.pl

×