Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Amerykanie oburzeni

Autor:

Dodano:

Od 12 lat Unia Europejska nie importuje amerykańskiego mięsa na swój rynek. Dlatego przemysł drobiowy USA apeluje do przedstawiciela handlowego USA przy WTO

Powodem obowiązujacego zakazu importu mięsa drobiowego jest między innymi odkażanie go przez Amerykanów za pomocą chloru. Takie metody produkcji są, zgodnie z przepisami unijnymi, zabronione.

Ale ponieważ zasady WTO wymagają, aby przepisy sanitarne nie były dyskryminujące, aby były uzasadnione względami naukowymi i aby ich wprowadzenie było poprzedzone oceną ryzyka. Według strony amerykańskiej, w przypadku unijnego zakazu importu chlorowanego drobiu z USA takiej oceny ryzyka nie przeprowadzono, brak jest również uzasadnienia naukowego. Zdaniem Amerykanów, utrzymywanie przez Unię embarga narusza zasady światowego handlu i zobowiązania UE wobec WTO.

Tymczasem Rosja, która także czyni stanom problemy na tle chlorowanych kurczaków odczuwa już skutki swych decyzji. Mianowicie ceny drobiu w Rosji wzrosły. Ceny udek kurcząt na rynku hurtowym są już wyższe o 10%, a można spodziewać się dalszego wzrostu i niedoboru towaru  pod koniec lutego, po wyczerpaniu zapasów z grudniowych dostaw. Rosyjska produkcja drobiu nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ten produkt, zakupy w krajach UE są mniej konkurencyjne cenowo. Nadzieją na rozwiązanie problemu jest amerykańska wizyta w Rosji odbywajaca się dzisiaj i kontynuowana jutro.

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl

×