Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Buraki na nowo?

Autor:

Dodano:

W ubiegłym roku najbardziej opłacalną uprawą w Polsce były buraki cukrowe. Rynek ten jednak ze względu na reformy nie jest łatwy. Jednak znane firmy branżowe połączyły siły, aby wspólnie pracować nad nowymi rozwiązaniami

Nowe odmiany mają dawać wyższy o 15 proc. plon i lepszą odporność na suszę dzięki biotechnologii mają być dostępne na globalnym rynku od 2020 roku.

BASF Plant Science i KWS SAAT AG poinformowały o współpracy w dziedzinie zastosowania biotechnologii roślin w uprawie buraka cukrowego. Głównymi celami tego długofalowego projektu jest zwiększenie zawartości cukru i wyższa wydajność energetyczna oraz rozwój odmian bardziej odpornych na suszę z przeznaczeniem na rynek.

W ramach tej współpracy oba przedsiębiorstwa łączą swoje kompetencje w dziedzinie uprawy i biotechnologii w celu opracowania ulepszonych genetycznie odmian buraka cukrowego. Jest to jasne opowiedzenie się przez KWS za burakiem cukrowym jako rośliną wielkich upraw w uzupełnieniu do klasycznej uprawy – uważa dr Günter Strittmatter, kierownik działu badań naukowych w KWS SAAT AG.

– Cieszymy się bardzo z partnerstwa z KWS jako specjalizującego się w uprawie buraka cukrowego i operującego na skalę światową producenta materiału siewnego – powiedział Marc Ehrhardt, Group Vice President w BASF Plant Science. – Ta współpraca jest kolejnym krokiem milowym naszej strategii jako partnera technologicznego nasiennictwa, polegającej na połączeniu najlepszych właściwości genetycznych z najlepszym materiałem siewnym danej rośliny uprawnej. Dzięki temu rolnicy na całym świecie mogą czerpać korzyści z uprawy wysokoplonowych odmian i wydajniej gospodarować – dodał.

Źródło: BASF/farmer.pl

×