Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czy barczatka zje Polskę?

Autor:

Dodano:

Z roku na rok zwiększa się zasięg naturalny barczatki syberyjskiej. Owad żerujący na drzewach iglastych zmierza do wschodniej granicy Polski. Rocznie zasięg tego owada przesuwa się od kilku do 50 kilometrów.

Autor: farmer.pl

Opis: Anna Ulczycka

Barczatka dokonuje spustoszeń w syberyjskich lasach. Zjada igły drzew, młode pędy, pąki oraz uszkadza korę. Drzewa zamierają.

Barczatka występuje na terenie Rosji, Chin, Mongolii i Japonii.

Jej występowanie odnotowano już w odległości 500 km na zachód od Moskwy.

Anna Ulczycka, magistrantka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która na co dzień zajmuje się w pracy analizą wyników ograniczających występowanie barczatki syberyjskiej potwierdza fakt migracji owada na zachód.

Na podstawie dostępnej literatury naukowej, którą analizuje Ulczycka, można spodziewać się realnego zagrożenia ze strony owada dla lasów w Polsce.

Nie można dokładnie określić terminu, w którym owad może „zawitać” do Polski.

Nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć tego, ile tak naprawdę kilometrów rocznie będzie rozprzestrzeniała się barczatka syberyjska – powiedziała Anna Ulczycka z UP w Poznaniu.

Pocieszeniem może być fakt, że barczatka ma naturalnych wrogów. Należą do nich grzyby, wirusy oraz owady.

Jeśli barczatka wystąpi w Polsce to prawdopodobnie zaatakuje w pierwszej kolejności dęby. Jednakże wiadomo, że owadowi temu nie smakuje brzoza, tak jak dąb i sosna.

źródło: farmer.pl

×