Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na razie bez konsekwencji

Autor:

Dodano:

W ocenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, tegoroczna zima nie wpłynęła jeszcze negatywnie na rolnictwo i stan upraw ozimych.

"Na razie przedwcześnie jest mówić, że ostra zima negatywnie wpłynie na uprawy i ceny żywności. Jest duża pokrywa śnieżna, która powinna chronić rośliny. Nie ma także dużych skoków temperatury, które są zabójcze dla roślin" - powiedział prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

"Nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłości. Jeżeli do końca marca utrzymają się tak niskie temperatury, bądź też przyjdzie nagłe ocieplenie i odwilż to sytuacja może ulec pogorszeniu" - dodał.

Wiarygodne szacowanie stanu upraw roślin ozimych możliwe będzie dopiero pod koniec marca. Duży wpływ na przezimowanie roślin będzie mieć przebieg pogody w okresie przedwiośnia. Jeśli temperatura w tym okresie będzie wzrastała stopniowo i w dłuższym przedziale czasu, to ubytki w obsadzie nie powinny być wielkie. Można jednak przypuszczać, że ze względu na długi okres zalegania pokrywy śnieżnej, uprawy zbóż będą silniej niż w latach poprzednich porażone przez grzyb wywołujący pleśń śniegową. Tak więc mogą być w miarę gęste, ale silnie osłabione.

Źródło: farmer.pl

×