Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stop z redukcją kwot!

Autor:

Dodano:

Jak informuje FAMMU/FAPA, komisarz rolna Mariann Fisher Boel oświadczyła, że dalsza redukcja kwot cukru nie będzie już konieczna. Sprzedaż praw do produkcji cukru, miała wynieść w pierwotnych założeniach 6 mln ton. W chwili obecnej zbyto już kwoty produkcyjne na 5,77 mln ton. Efektami tego są spadek ceny cukru w UE i wycofanie się nieefektywnych producentów.

Tymczasem na komitecie zarządzającym ds. cukru Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, umożliwiającego eksport dodatkowych 500 tys. ton cukru białego w sezonie 2009/10. O takie przekroczenie limitu WTO apelował europejski związek plantatorów buraków cukrowych CIBE. Argumentowano, że przy wysokich cenach cukru eksport z UE nie jest dumpingiem, a deficytowa sytuacja na świecie wręcz obliguje UE do eksportu własnych nadwyżek, by zapobiec dalszemu wzrostowi cen. Tym sposobem eksport pozakwotowego cukru wzrósł do 1,85 mln ton.

Przeciwni decyzji KE są brazylijski związek sektora trzciny cukrowej Unica oraz brazylijski koncern Copersucar - producent cukru i bioetanolu. Ten ostatni odgraża się, że skieruje sprawę przed trybunał Światowej Organizacji Handlu. Warto wspomnieć przy tej okazji, że zdaniem Copersucar produkcja cukru w Brazylii w sezonie 2010/11 wzrośnie do 35 mln ton, z czego 25 mln ton trafi na eksport.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl

×