Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odbicie od dna

Autor:

Dodano:

Ceny zbóż sięgnęły dna i powoli zaczynają ruszać w górę. Podobnie jest zresztą na całym rynku surowcowym, który od początku stycznia zniżkował. Teraz jest szansa na odbicie, co mają potwierdzić informacje płynące zza Oceanu.

Co roku, w lutym Amerykanie publikują raport odnośnie środków budżetowych przeznaczonych na rolnictwo , a także na temat areału i zasiewów ziarna. Prawdopodobnie w czwartek będą już znane najnowsze wyliczenia.

Jak na razie znane są wstępne szacunki. Według nich, zasiewy ziarna soi a także zbóż będą mniejsze niż w ubiegłym sezonie. Rynek zdyskontował już te wiadomości, dlatego w ostatnich dniach mamy do czynienia z odbiciem.

Nie inaczej jest z soją. I to mimo zapowiedzi rekordowych zbiorów. Brazylia rozpoczęła żniwa. 25% ziarna soi już zebrano. Najpóźniej za dwa tygodnie zbiory zacznie tez Argentyna.

Ale światowy popyt na to ziarno wciąż jest bardzo duży i mimo rekordowych zbiorów, trudny do zaspokojenia. Sami Chińczycy sprowadzają co roku ponad 40 milionów ton soi. To tyle, ile wynosi cała produkcja tego ziarna w Argentynie.

Tak więc raczej nie należy oczekiwać spektakularnych obniżek. A całe zbiory, choć większe, będą wyższe od ubiegłorocznych o ¼. To nie wystarczy na trwałe odwrócenie tendencji.

Źródło: farmer.pl

×