Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Leasing coraz modniejszy w rolnictwie

Autor:

Dodano:

Podczas spowolnienia gospodarczego polscy rolnicy nie przestali inwestować uważa Szymon Stryjski z BZ WBK Finanse & Leasing, firmy specjalizującej się m.in. w finansowaniu maszyn rolniczych, jednak wyjątkowo duży popyt na sprzęt i maszyny rolnicze w ostatnich miesiącach 2009 r. i na przełomie roku pozytywnie zaskakuje nie tylko producentów, ale również firmy finansujące.

Od kilku miesięcy otrzymujemy coraz więcej wniosków do rozpatrzenia. Szczególny pod tym względem był listopad i grudzień 2009 r., kiedy ARiMR rozpoczęła intensywnie wydawać kolejne decyzje i podpisywać z rolnikami umowy o dofinansowanie – komentuje Szymon Stryjski z BZ WBK Finanse & Leasing, firmy specjalizującej się m.in. w finansowaniu maszyn rolniczych. Wnioski, które otrzymujemy dotyczą głównie ciągników rolniczych i sprzętu peryferyjnego, a więc pługów, opryskiwaczy, siewników itp. W roku ubiegłym sfinansowaliśmy ponownie ponad 600 ciągników.

Oprócz głównego i najpopularniejszego działania, jakim jest „Modernizacja gospodarstw rolnych”, sporym zainteresowaniem cieszy się projekt „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Klienci mogą tu liczyć na wsparcie finansowe przy zakupie m.in. maszyn rolniczych, budowlanych czy sprzętu komunalnego – dodaje Stryjski.

Inwestując w nowy sprzęt rolnicy coraz częściej korzystają z pożyczek czy instrumentów finansowania specjalnie przygotowanych dla sektora rolniczego. Potwierdzają to wyniki ZPL za 2009 r., z których wynika, że maszyny rolnicze stanowią jeden z niewielu segmentów rynku leasingu o dodatnim tempie rozwoju. W ubiegłym roku firmy leasingowe w tej części rynku sfinansowały inwestycje swoich klientów na łączną kwotę 1173,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wartość ta wyniosła 1022 mln zł. W porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku odnotowano więc 15 proc. wzrost.

Równie pozytywne wyniki powinny dotyczyć obecnego roku, a przynajmniej pierwszego półrocza. Należy oczekiwać, że ARiMR będzie nadal intensywnie działać w zakresie wypłat dotacji. Poza tym, tradycyjnie przed sezonem wiosennym, część rolników dokona wymiany sprzętu i zakupu nowych maszyn i urządzeń. Dzięki ofercie leasingu oraz pożyczki będą oni mogli realizować zaplanowane inwestycje nawet jeśli nie posiadają całej, potrzebnej do zakupu gotówki. Oczekujemy, że rozwój i modernizacja polskiego rolnictwa będzie przebiegać bardzo intensywnie w najbliższych latach, przy czym udział sprzętu rolniczego w ogólnej liczbie leasingowanych maszyn i urządzeń będzie stanowić istotną pozycję, tak jak jest to w przypadku BZ WBK Finanse & Leasing – dodaje Szymon Stryjski. W 2009 r. BZ WBK Finanse & Leasing sfinansował 2057 różnych maszyn rolniczych, co pod względem ilości sfinansowanych środków trwałych dało firmie 1. pozycję w segmencie usług leasingu dla rolnictwa. Łączna wartość tego sprzętu wyniosła 203,97 mln zł.

Jednakże wiadomo, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oprócz tego, że zawiera umowy z rolnikami ze względu na stare zobowiązania z naboru wniosków sprzed lat, totylko jeszcze jeden raz do 2013 r. przeprowadzi nabór podań na działanie PROW „modernizacja gospodarstw rolnych”.

źródło: farmer.pl

×