Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zielone światło dla USA od Rosjan

Autor:

Dodano:

Wprowadzony w zeszłym roku na szeroką skalę zakaz importu amerykańskiego mięsa przez Rosję ma zostać niebawem zniesiony. Zakaz wprowadzono po wykryciu w mięsie antybiotyków, które są zakazane nie tylko w Rosji.

Amerykańscy eksporterzy są już przygotowani na dostawę w krótkim czasie wieprzowiny do Rosji. Nabrali oni pewności po zapewnieniach rzecznika ministerstwa rolnictwa USA, że w najbliższych dniach znów będzie mógł ruszyć eksport do Rosji.

W poprzednim roku Rosja wprowadziła stopniowa dla wszystkich dużych amerykańskich zakładów mięsnych zakaz dostarczania wieprzowiny na swój rynek. Podstawą tej decyzji było wcześniejsze wykrycie w amerykańskim mięsie niedozwolonych pozostałości antybiotyków. Aby naprawić tę sytuację USDA (Amerykański Departament Rolnictwa), wprowadził dla eksporterów specjalny program weryfikacyjny, który narzuca im przeprowadzanie prób urzędowych, celem potwierdzenia braku w mięsie pozostałości antybiotyków.

W okresie od stycznie do października 2009 r. wartość amerykańskiego eksportu do Rosji wyniosła 162 mln dolarów, a w tym samym okresie w 2008 r. wynosiła 292 mln. Amerykanom pozostaje jeszcze do rozwiązania problem tuszek drobiowych dezyfekowanych chlorem, które były wysyłane do Rosji.

Źródło:ISN/farmer.pl

×