Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Maszynowe Kielce

Autor:

Dodano:

Najchętniej odwiedzane targi rolnicze w Polsce ruszyły pełną parą. W tym roku kielecki AgroTech ma odwiedzić ponad 40 tys. zwiedzających. Organizatorzy liczą, że zostanie pobity rekord z ubiegłego roku.

W 2009r. padł rekord – 40 tysięcy zwiedzających, blisko 500 wystawców z 13 państw, 800 modeli najnowocześniejszych maszyn i urządzeń do prac polowych, 200 modeli ciągników w tym te nowatorskie napędzane energią słoneczną, a wszystko na 40 tysiącach metrów kwadratowych.

Wystawa zajmuje ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych.

Targi otworzyli Marek Sawicki, minister rolnictwa oraz Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta do spraw rolnych.

Sawicki podkreślał wagę targów, mówił także o przygotowaniach resortu rolnictwa do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w II połowie 2011 r.

Targi pełnią ważną rolę dla małych gospodarstw Polski Południowo – Wschodniej, powiedział Ardanowski.

Problemem zasadniczym jest zapewnienie rozwoju ekonomicznego i społecznego dla tych regionów – kontynuował – mam nadzieję, że dyskusja na ten temat będzie się toczyła podczas kieleckich targów.

Ardanowski z niepokojem patrzy na to co robi rząd. Apeluje do koalicji o to, żeby nie tylko sam minister rolnictwa zajmował się sprawami rolnictwa i obszarów wiejskich.

Niepokój u Ardanowskiego budzi fakt, że obszary wiejskiej zostały wyrzucone z rządowych dokumentów określających rozwój gospodarczy Polski.

Proszę zauważyć – mówił Ardanowski – że ministerstwo rozwoju regionalnego pracuje nad rozwojem regionalnym nie uwzględniającym rozwoju wsi, z kolei minister Michał Boni z kancelarii premiera opiera w rządowej strategii rozwój gospodarczy na miastach, pytam, dlaczego rząd nie mówi o rozwoju wsi – kontynuował prezydencki doradca.

Zdaniem Ardanowskiego trudno także doszukać się spraw wsi wśród priorytetów polskiej prezydencji w Unii.

Prezydencja zakłada, że najważniejsze dyskusje powinny toczyć się na temat polityki wschodniej UE, energetyki oraz kłopotów państw basenu Morza Bałtyckiego.

Gdzie rolnictwo? – pyta Ardanowski.

AGROTECH to jedna z największych w Europie, a z pewnością największa w Polsce, impreza wystawiennicza poświęcona technice rolniczej. Klasyfikowana na bardzo wysokiej 4 pozycji w kraju wśród wystaw o największej liczbie zwiedzających, ustępuje miejsca jedynie poznańskiej BUDMIE I FARMIE oraz pokazom lotniczym Air Show, współorganizowanym przez Targi Kielce.


Na targach AGROTECH, jak co roku, można będzie obejrzeć nowoczesny sprzęt
i wyposażenie dla rolnictwa, m.in. wszystkie marki ciągników rolniczych dostępne na polskim rynku oraz szeroką gamę sprzętu rolniczego, prezentowane przez polskich producentów i dealerów zagranicznych koncernów. Targi te okazja do zapoznania się z bogatym asortymentem sprzętu dla rolnictwa. Na tle wystawców zagranicznych polska oferta handlowa zawsze prezentuje się bardzo dobrze i konkurencyjnie –
mówi prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.

Popularność targom AGROTECH zapewniają także premiery i pokazy nowości, będące świadectwem niezwykłego postępu technologicznego, jaki w ciągu kilku ostatnich lat dokonał się w rolnictwie. Nie bez powodu to właśnie podczas targów AGROTECH, co roku wręczana jest prestiżowa nagroda Maszyna Rolnicza Roku, przyznawana przez Instytut Technologiczno – Przyrodniczy w Falentach, oddział w Warszawie.

Instytut Technologiczno – Przyrodniczy w Falentach, oddział w Warszawie (dawny IBMiER) przyznaje tę prestiżową nagrodę już od 1997 roku. Udział w konkursie daje możliwość polskim i zagranicznym producentom szansę na zaprezentowanie swoich najnowszych produktów, technologii i nowatorskich rozwiązań.

Celem konkursu jest wybór wyróżniającej się oryginalnością konstrukcji, funkcjonalnością, bezpieczeństwem obsługi i ekonomiką użycia. To jedna z najważniejszych nagród branży rolniczej w Polsce.

Tradycyjnie targom towarzyszyć będzie również szereg spotkań branżowych między innymi konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów pod tytułem „Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych. Biogazownie rolnicze - szansą na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa rolnego oraz dywersyfikację źródeł przychodów”. A w przeddzień wystawy zapraszamy do udziału w spotkaniu Rola infrastruktury i techniki rolniczej w zrównoważonym rolnictwie, organizowanym w Hotelu Kongresowym w Kielcach przez Instytut Technologiczno – Przyrodniczy.

Tradycyjnie równolegle do AGROTECHU odbędą się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W Kielcach wystawcy prezentują nie tylko narzędzia i maszyny wykorzystywane w transporcie i obróbce drewna, ale i środki ochrony lasu przed szkodnikami, mapy oraz zaawansowane systemy informatyczne. Targi LAS-EXPO to miejsce spotkań pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego.

Odbędzie się także Krajowy Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2010 – najlepsi z 8 tysięcy zawodników zmierzą się w Kielcach

Źródło: farmer.pl

×