Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rozdział rezerwy mlecznej

Autor:

Dodano:

Zmienią się zasady przydziału limitów produkcji mleka z rezerwy. Te limity, które rolnicy zakupią na wolnym rynku, nie będą pomniejszały ilości kilogramów mleka, o które będą ubiegali się mlecznej rezerwy Agencji Rynku Rolnego. Trwają prace nad nowelizacją prawa. 31 marca zakończy się kolejny rok kwotowy w produkcji mleka.

W kończącym się sezonie 2009/2010 zakupiony przez rolników limit produkcji mleka na wolnym rynku pomniejszał ilość kilogramów mleka, którą otrzymywał z rezerwy.

W sezonie 2010/2011 już tak nie będzie.

To co rolnik kupił na wolnym rynku, nie będzie brane pod uwagę przez ARR.

Jeśli rolnik przekroczy swój limit produkcji powiedzmy o 1000 kg i dokupił od sąsiada załóżmy 100 kg, to te 100 kg nie wejdzie w pomniejszenie limitu przyznawanego z rezerwy Agencji.

Jednakże ciągle jest mało hurtowych limitów produkcji mleka, które przyznaje z rezerwy ARR. W sezonie 2009/2010 było chętnych blisko 43 tys. rolników, którzy wnioskowali w sumie o 480 mln kg mleka. Agencja redukowała ich zapędy, bo miała do rozdania tylko 250 mln kg mleka.

O kwotę hurtową produkcji mleka z rezerwy może wnioskować ten rolnik, który na koniec roku kwotowego przekroczył swój limit produkcji przynajmniej o 500 kg mleka, ale nie więcej niż o 30 tys. kg mleka.  

Agencja Rynku Rolnego ogłosi w czerwcu, ile wyniesie rezerwa mleczna na kolejny sezon kwotowy, który rozpocznie się 1 kwietnia 2010 r.

źródło: farmer.pl

×