Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mak odkrywa swoje tajemnice

Autor:

Dodano:

Kanadyjskim naukowcom udało się zidentyfikować w maku lekarskim geny zawiadujące wytwarzaniem przez roślinę morfiny i kodeiny. Wiedza na ten temat pozwoli na laboratoryjną syntezę tych alkaloidów roślinnych. Są one powszechnie wykorzystywane do wytwarzania środków przeciwbólowych.

Dotychczas morfina i kodeina były pozyskiwane ze słomy makowej odmian wysoko morfinowych. W Polsce z uwagi na próby wykorzystania jej do produkcji narkotyków, zakazano uprawy takich odmian. Dopuszczalne jest korzystanie wyłącznie z odmian bez morfinowych.

Pod potrzeby firm farmaceutycznych mak wysoko morfinowy uprawiany jest w krajach Oceanii. Największym jego producentem jest Tasmania. Odkrycie kanadyjskich naukowców zwolni znaczne obszary gruntów uprawnych w tym regionie świata pod uprawę żywności.

Produkcja surowców do środków przeciwbólowych odbywać się będzie w laboratoriach biotechnologicznych z wykorzystaniem drobnoustrojów wyposażonych w geny maku. W ten sposób wytwarzana już jest insulina dla chorych na cukrzycę.

Źródło: farmer.pl

×