Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sery pod lupą

Autor:

Dodano:

Laboratorium Specjalistyczne GIJHARS bada autentyczność tradycyjnych polskich serów. W ostatnich latach obserwuje się bowiem wzmożone zapotrzebowanie na produkty mleczne, otrzymywane z mleka koziego i owczego, które charakteryzują się wysoką wartością odżywczą oraz niższą alergenność w porównaniu z mlekiem krowim.

W tradycyjnych serach otrzymywanych tylko w niektórych rejonach Polski jak na przykład w oscypku, bryndzy podhalańskiej czy redykołce, zawartość mleka owczego użytego do produkcji nie powinna być niższa niż 60 proc. Ze względu na wysokie koszty otrzymywania oraz niższą wydajność produkcji, w porównaniu z przetworami z mleka krowiego, są one również znacznie droższe. Nieuczciwi producenci w celu zwiększenia zysków fałszują wyroby dodatkiem tańszego mleka krowiego.

Chcąc sprawdzić autentyczność serów Laboratorium Specjalistyczne GIJHARS w Gdyni jako pierwsze w Polsce rozpoczęło wdrażanie metody wykrywania zafałszowania serów w oparciu o Rozporządzenie Komisji (WE) 273/2008. Technika ta opiera się na rozdziale i identyfikacji frakcji białek mleka (γ-kazein). Wykorzystuje się w niej szczególny przypadek elektroforezy - ogniskowanie izoelektryczne na żelu poliakrylamidowym.

Źródło: IJHARS/farmer.pl

×