Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy dozwolony dodatek paszowy

Autor:

Dodano:

Wydano zezwolenie na stosowanie 6-fitazy jako dodatku paszowego polepszającego strawność dla drobiu rzeźnego i rozpłodowego.

Pozwolenie dotyczy drobiu innego niż innego niż indyki rzeźne, dla drobiu nieśnego oraz dla świń innych niż maciory. Posiadaczem wydanego na 10 lat zezwolenia jest firma Roal Oy. W ostatnich dniach Unia Europejska zatwierdziła również programy zwalczania Salmonelli w niektórych krajach trzecich.

Niestety niektóre państwa trzecie nie przedstawiły jeszcze Komisji żadnego programu zwalczania Salmonelli dotyczącego stad indyków lub przedstawione przez nie programy nie zostały zatwierdzone. Od dnia 1 stycznia br. z tych państw nie powinien być już dozwolony przywóz indyków rozpłodowych i produkcyjnych, ich jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, a także indyków rzeźnych i przeznaczonych do odnowy populacji.

Natomiast w Rumunii odnotowano drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Chorobę stwierdzono u drobiu przydomowego w wiosce Plaur, w okręgu Tulcza, niedaleko gospodarstwa hodowlanego, w którym stwierdzono pierwszy przypadek 2 tygodnie temu. Ze stada liczącego 80 sztuk kur niosek zdechło 28 ptaków, pozostałe wykazywały objawy choroby i zostały zlikwidowane.

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl

×