Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Więcej zboża

Autor:

Dodano:

Francuska firma analityczna Strategie Grains przewiduje, że tegoroczne zbiory zbóż w Europie powinny należeć do urodzajnych. To może oznaczać, że ceny zbóż spadną.

Ze wstępnych szacunków Grains wynika, iż mimo ciężkiej zimy i wiosennych przymrozków zbiory ziarna w tym roku powinny należeć do wysokich.

Francuzi szacują, że pszenicy miękkiej może być w tym roku o 3 proc. Więcej niż w ubiegłym, bardzo dobrym sezonie. Według ostatniej prognozy Strategie Grains, nadwyżka pszenicy na unijnym rynku w sezonie zbiorów 2010/2011 wyniesie 8,5 mln ton, podczas gdy rok temu było to 5,9 mln ton.

Strategie Grains podniosła w ostatniej prognozie szacunki dotyczące produkcji kukurydzy do 57,9 mln ton.

Francuscy analitycy oceniają, że kraje unijne wejdą w nowy sezon zbiorów z wysokimi zapasami zbóż. W przypadku pszenicy szacowane są one na 16,3 mln ton, dla jęczmienia zaś – na 15,9 mln ton.

Wysokie zapasy zbóż spowodowały w ostatnich tygodniach spadek notowań surowców rolnych na większości giełd. Tańsze zboże z krajów europejskich łatwiej znalazło nabywców. Jak zaznacza Strategie Grains, wzrosło zużycie ziarna na cele produkcji bioetanolu, a także eksport, zmniejszył się natomiast import tańszego ziarna. W ocenie tej firmy import pszenicy do UE wyniesie w tym sezonie 3,4 mln ton. Według ekspertów, w najbliższych tygodniach nie dojdzie do znaczącego wzrostu notowań zbóż.

źródło: farmer.pl

×