Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Hamulcowi w akcji

Autor:

Dodano:

Spadek podaży jak również ograniczenie importu przetworów mlecznych do Europy poprawiło sytuację branży mleczarskiej. Wzrosła rentowność produkcji. Zaistniała sytuacja ma jednak także swoje negatywne skutki.

Ożywienie na rynku hamuje konsolidację. Głównym hamulcowym są zarządy zakładów mleczarskich, które obawiają się o swoje stanowiska pracy. Rozdrobnienie to jedna z największych barier blokujących rozwój polskiego rynku mleczarskiego. W kraju działa ponad 270 firm skupujących mleko. Dla porównania w Holandii, która produkuje tyle mleka co Polska, jest tylko 14 przedsiębiorstw.

Jedyną znaczącą fuzję firm w tym roku zapowiada Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Połączy się on ze spółdzielnię mleczarską z Elbląga. Zgodnie z planem opracowanym przez Spomlek, połączenie spółdzielni ma zaowocować zdobyciem czołowej pozycji producenta serów na polskim rynku wartym jak się ocenia ok. 4 mld zł. Elbląska firma produkuje sery według receptur z Radzynia Podlaskiego już od ubiegłego roku. Nowa firma zamierza dostarczać nie tylko najbardziej popularne gatunki sera twardego, ale także wejść w segment tzw. serów szlachetnych, czyli tych z najwyższej półki cenowej.

Źródło: farmer.pl

×