Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Traktory w Paryżu

Autor:

Dodano:

Ponad 10 tysięcy francuskich rolników wyszło na ulice Paryża, domagając się podjęcia działań w celu podniesienia cen zbóż i przeciwdziałaniu spadkowi dochodów. Nie przypadkowo protest został zorganizowany tuż przed zaplanowaną wizytą we Francji unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Rolnicy domagają się m.in. nieoprocentowanych kredytów eksportowych oraz subsydiów wywozowych, które umożliwiłyby pozbycie się nadwyżek poprzez ich wyeksportowanie. Francja jest największym beneficjentem unijnych środków wypłacanych w ramach WPR. W ubiegłym roku otrzymała 40 mld EUR, co stanowi około 20% unijnego budżetu rolnego.

Protest zorganizowały francuskie regionalne organizacje rolników przy wsparciu głównej centrali tej branży - Narodowej Federacji Związków Producentów Rolnych (FNSEA). Według paryskiej policji, do stolicy przybyło z różnych części kraju blisko 1300 traktorów. Już od wczesnych godzin porannych na autostradach w regionie stołecznym tworzyły się kilometrowe korki.

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa Francji, średnia cena pszenicy w ubiegłym roku spadła o 25%, a dochody rolników uprawiających zboża, oleiste i wysokobiałkowe skurczyły się aż o 51%. Francuski minister rolnictwa zapowiedział skierowanie prośby do Komisji Europejskiej o dodatkowe środki finansowe dla sektora zbożowego, które przeznaczone miałby być na interwencję.

Podczas swojej wizyty we Francji unijny komisarz ds. rolnictwa ze zrozumieniem ustosunkował się do postulatów francuskich rolników, wnioskujących o wsparcie sektora zbożowego.

Dacian Ciolos zaznaczył jednak, że nie uznaje, aby subsydia wywozowe były właściwym instrumentem w obecnej sytuacji ze względu na pogorszenie sytuacji ubogich krajów nie będących w stanie dotować eksportu. Komisarz zwrócił również uwagę, że sytuacja sektora zbożowego jest mniej dramatyczna niż producentów mleka (którzy w tym sezonie otrzymali dodatkowe wsparcie UE). Poza tym trudna sytuacja na rynku zbóż nastąpiła po kilku bardzo dobrych sezonach.

Nie ma więc raczej szans aby KE jeszcze w tym sezonie zastosowała dodatkowe wsparcie sektora zbożowego w UE. Natomiast w przyszłorocznym budżecie, według obietnic komisarza, zarezerwowane zostanie dodatkowe 11 milionów euro na rozszerzenie działań interwencyjnych na rynku zbożowym.

Źródło: farmer.pl

×