Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Brytyjskie niepokoje

Autor:

Dodano:

Przedstawiciele brytyjskiego związku rolników (NFU) podczas wizyty w Brukseli wyrazili swoje obawy co do powrotu do nacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej!

Według przewodniczącego NFU, Petera Kendalla, prowadzić może do tego pozwolenie krajom członkowskim na zbyt dużą elastyczność we wdrażaniu WPRZa szczególnie „groźną” uznawana jest koncepcja współfinansowania WPR z budżetów krajowych.

NFU opowiada się za wypośrodkowanym stanowiskiem, pomiędzy koncepcją minimalistycznej WPR po 2013 r. a tą optującą za wzmocnieniem wsparcia rynku i dochodów. Niemniej jednak mówi się raczej o silnej WPR, z jednej strony zorientowanej na rynek, a z drugiej zaś wspierającej rolników w sytuacjach drastycznego spadku cen.

Inną informacją z Wysp, raczej budującą, jest fakt, że fabryka przetwarzająca w sposób beztlenowy ziemniaki na biogaz położona w pobliżu siedziby firmy Branston w Wielkiej Brytanii spowodowała obniżenie zużycia energii elektrycznej o 40%. Warto powiedzieć, że dopiero 3-4 lata temu firma zaczęła mierzyć swój negatywny wkład w tzw. globalne ocieplenie i wtedy odkryto iż zużycie prądu elektrycznego jest jednym z głównych czynników zwiększających emisję węgla do atmosfery.Około 10 tys. ziemniaków o niskiej jakości, które inaczej zostałyby wyrzucone, razem z odpadami z produkcji ziemniaczanej będzie mogło zasilać firmę w około 300 KwE. Projekt kosztował 1,8 mln Euro , firma zbudowała również zakład do recyklingu wody który w planach ma obciąć zużycie wody o 60%.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl

×