Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rozlewali mleko

Autor:

Dodano:

Na ulice Madrytu wylegli zdesperowani producenci mleka i wylali tysiące litrów mleka w pobliżu hipermarketu Carrefour, protestując w ten sposób przeciwko dominacji przetwórców, handlowi hurtowemu i detalicznemu.

Jak donosi FAMMU/FAPA wybrano sklep francuskiej sieci, bo rolnicy oskarżają ją o skup słabej jakości mleka z zagranicy. W trakcie innego protestu w prowincji Leon wylano na pola 150 tys. litrów surowca.

Przewodniczący krajowej Federacji Producentów Mleka Feplac mówi, że to wyraz desperacji rolników, otrzymujących bardzo niskie ceny skupu, i ostrzegł przed eskalacją protestów. 

Ceny skupu mleka w Hiszpanii, zwykle o kilka lub kilkanaście procent wyższe niż przeciętnie we Wspólnocie, ostatnio zrównały się, a nawet spadły ponizej średniej ważonej wartości dla UE-25. Hiszpanie oceniają koszty produkcji litra surowca na 33 eurocenty. Branża popada w coraz poważniejsze kłopoty finansowe.

We wrześniu  hiszpańskie związki rolnicze nie dołączyły do fali ogólnoeuropejskich protestów. Potem zawarto z rządem porozumienie w sprawie umów zbiorowych o cenach indeksowanych odpowiednimi wskaźnikami wzrostu.

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl

×