Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dłuższy termin i prostsze formularze

Autor:

Dodano:

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpił do do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc do 30 dni od daty wystąpienia strat w wyniku powodzi oraz uproszczenie formularza do jednostronicowego wniosku, który nie będzie przysparzał wielu trudności w jego wypełnieniu.

Obecnie jak informują wojewódzkie izby rolnicze osoby poszkodowane muszą zgłosić poniesione straty w ciągu 14 dni od daty wystąpienia powodzi wypełniając wielostronicowy, niezwykle szczegółowy formularz. To stanowczo utrudnia procedurę odszkodowawczą.

W wielu przypadkach zgłoszenie strat jest niemożliwe w tym terminie. Nadal wielu poszkodowanych, w szczególności rolników i pozostałych mieszkańców wsi, nie jest w stanie powrócić do swoich domostw, a skomplikowana procedura dodatkowo przysparza trudności w aplikowaniu o oferowane wsparcie. Ponadto, samorządy gminne wskazują na brak klarownych wytycznych dotyczących zasad przyznawania pomocy, co utrudnia przekazywanie odpowiedniej informacji samym poszkodowanym.

Źródło: farmer.pl

×