Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekordowe zbiory kukurydzy

Autor:

Dodano:

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w majowym raporcie oszacowała prognozę zbiorów kukurydzy na świecie w nadchodzącym sezonie na 822 mln t. Podwyższając prognozę o 13 mln t.

Przewidywane zbiory maja być wyższe o 15 mln t w porównaniu z poprzednim sezonie. Do zwyżki przewidywanej produkcji przyczyniła się przede wszystkim poprawa prognoz dla Stanów Zjednoczonych. Zapasy nasiona na koniec sezonu nadal utrzymywać się będą na wysokim poziomie – 142 mln t.

Nie tylko prognozy zbiorów kukurydzy zostały podwyższone. Również dotyczy to pszenicy – o 2 mln t do 660 mln t. Poziom zapasów końcowych tego gatunku na koniec sezonu 2010/2011 będzie najwyższy w okresie pięciu ostatnich sezonów w prognozowanej wysokości 201 mln t.

Produkcja zbóż w nadchodzącym sezonie na świecie ma wynieść 1,77 mld t, niewiele tylko poniżej poziomu odnotowanego w sezonie 2009/2010 – w wysokości 1,78 mld t. Zapasy końcowe zbóż będą się utrzymywać w zbliżonej wysokości, co pod koniec nadwyżkowego bieżącego sezonu – tj. 396 mln t.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl

×