Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Magazyny pełne zboża

Autor:

Dodano:

W słowackich magazynach zalega 143tys. ton niesprzedanego zboża z sezonu 2008/09. Składa się na to 110 tys. ton kukurydzy, około 24 tys. ton jęczmienia i 9 tys. ton pszenicy. Szacuje się, że w Polska wejdzie w żniwa z duża nadwyżką zbóż. Będzie ona wyższa od średnich zapasów z ostatnich lat.

Handlowcy z Polski często patrzą na słowacki rynek. Od naszych południowych sąsiadów sprowadzamy także zboże, które jest nie co tańsze niż w Polsce.

Agra Europe uważa, że przyczyną spadku popytu na zboże na Słowacji jest zmniejszająca się produkcja zwierzęca, a przede wszystkim spadek liczby ferm trzody chlewnej i związane z tym ograniczenie produkcji mieszanek paszowych.

Ocenia się, że nawet jeśli tegoroczne zbiory osiągną średnią wielkość powstanie nadwyżka produkcji w wielkości 1 mln ton zboża. W 2009 r. produkcja mieszanek paszowych wyniosła 650 tys. ton, co jest najmniejszą notowaną ilością. W pierwszym kwartale 2010 r. produkcja ta spadła o kolejne 20 proc.

Z kolei w Polsce szacuje się, że w tegoroczne żniwa wejdziemy z zapasami sięgającymi 3 mln ton zbóż. Blisko 1/3 z nich będzie stanowił jęczmień, który najchętniej jest sprzedawany na zapasy interwencyjne Unii Europejskiej. Agencja Rynku Rolnego  zakupiła na zapasy ponad 700 tys. ton jęczmienia.

źródło: farmer.pl

×