Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dofinansują kolektory

Autor:

Dodano:

Już za kilka tygodni sześć banków może uruchomić specjalne kredyty na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Kredyt może być udzielony indywidualnym osobom fizycznym, a do 45 proc. jego spłaty gwarantuje NFOŚiGW.

17 czerwca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z sześcioma bankami umowy, uruchamiające program dopłat do kredytów bankowych na zakup i motaż kolektorów słonecznych.

Osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym nie podłączonym do sieci ciepłowniczej, poprzez banki, NFOŚiGW proponuje 45 proc. dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. 
Program finansowy, którego uruchomienie zaplanowano na jesień tego roku, może ruszyć wcześniej. Niektóre banki deklarują uruchomienie procedur naboru wniosków już w lipcu, inne - w sierpniu.

Kredyty z dopłatami będą dostęne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju w oddziałach następujących banków:
Bankiem Ochrony Środowiska S.A.
Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A.
Gospodarczym Bankiem Wielkopolski S.A.
Krakowskim Bankiem Spółdzielczym
Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A.
Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.

Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:

zakupu:

 Wnioski o dotację będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpisały umowy o współpracy z NFOŚiGW. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Warunki spłaty pozostałej części kredytu będą ustalone przez poszczególne banki

Jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Środki z kredytu bankowego z dotacją NFOŚiGW wypłacane będą bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia Banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.

źródło: farmer.pl

×