Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pozew zbiorowy też dla rolników

Autor:

Dodano:

Już obowiązuje instytucja pozwu zbiorowego. Jeśli zbierze się co najmniej 10 poszkodowanych osób to mogą oni wnieść pozew zbiorowy przeciw firmie, organizacji czy instytucji. Z pozwu zbiorowego mogą korzystać rolnicy.

Instytucja pozwu zbiorowego przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam taka formuła prawna dochodzenia swoich racji jest bardzo popularna. Koszty sądowe będą mniejsze dla pozywających, bo rozkładają się na osoby występujące zbiorowo. Pozew zbiorowy jest narzędziem typowym dla roszczeń odszkodowawczych – mówi Jacek Moniuk, radca prawny z Bydgoszczy. Stan faktyczny i prawny osób występujących zbiorowo musi być taki sam – dodaje.

Odszkodowanie, o które będą domagały się osoby w pozwie zbiorowym musi być tej samej wysokości. Dlatego z pozwu zbiorowego nie będą mogli korzystać rolnicy oszukani przez zakłady przetwórcze, które nie płacą m.in. za dostarczone im płody rolne. Chyba że, znajdą się tacy rolnicy, którym zakład zalega z wypłatą takiej samej kwoty.

Wyobrażam sobie, że pozew zbiorowy w sądzie może składać grupa rolników, którzy zakupili m.in. wadliwe maszyny czy ciągniki lub też zakupili trefne nasiona lub chore zwierzęta – mówi radca prawny.

Ja cały czas walczę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale jestem osamotniony – napisał na forum farmer.pl jeden z użytkowników serwisu internetowego. Niedługo ma wejść ustawa o pozwie zbiorowym i wówczas jak zbierze sie kilku rolników to można pozwać Agencję wspólnie o realną utratę dochodów rolniczych – można przeczytać w wypowiedzi.

Nie wiadomo czy dochodzić swoich racji w walce z ARiMR na drodze administracyjnej czy pozwów cywilno – prawnych mówi Jacek Moniuk radca prawny z Bydgoszczy.

Przypomina, że stan faktyczny i prawny osób skarżących instytucję musi być identyczny, chyba, że będą one walczyły o wypłatę takiego samego odszkodowania i jedni na tym stracą. Prawo o pozwie zbiorowym daje możliwość negocjowania wynagrodzenia dla kancelarii prawniczych.

Źródło: farmer.pl

×