Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wilgotność kontrolowana

Autor:

Dodano:

Żniwa za pasem i warto mieć pod ręką wilgotnościomierz do ziarna. Tegoroczną nowością firmy Dramiński jest urządzenie do pomiaru zawartości wody w ziarnie z możliwością ręcznej kalibracji.

Nowy tester wilgotności do ziarna Dramiński wykorzystuje do pomiaru metodę pojemnościową. Metodą referencyjną przy tworzeniu krzywych kalibracyjnych, które zapisane są na stałe w pamięci urządzenia jest laboratoryjna metoda suszarkowa, zgodna z obowiązującymi normami. Podczas szybkiego pomiary wilgotności aparat wykazuje zmiany tzw. stałej dielektrycznej. Stała ta rejestrowana jest w komorze pomiarowej i zależy od poziomu wilgotności.

Kalibracja urządzenia polega na modyfikowaniu (poprawianiu) wskazań testera poprzez podniesienie lub obniżenie wartości wskazań aparatu dla wybranego gatunku o tę samą wartość w całym zakresie pomiarowym. Modyfikację tę przeprowadza się jeżeli użytkownik stwierdzi, że dla danego gatunku przyrząd ma tendencje do zawyżania lub zaniżania wyników o podobną wartość w całym zakresie wilgotności. Fabrycznie tester jest wykalibrowany na 39 rodzajów nasion.

Tester jest urządzeniem podręcznym, które można z łatwością zabrać ze sobą na pole. Waży nieco ponad 1 kg i jest zasilany baterią 9 V. Dokładność pomiaru oscyluje w granicy 1 proc. (przy wilgotności ok. 10 proc.) lub około 1,5 proc. (przy wilgotności ok. 20 proc.).

Cena: 1201 zł (brutto)

Źródło: farmer.pl/Dramiński

×