Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dość zdzierstwa?

Autor:

Dodano:

Parlament Europejski, aby usprawnić funkcjonowanie łańcucha żywnościowego w krajach Unii wezwał Komisję Europejską do szybkiego przeprowadzenia projektu pilotażowego w zakresie utworzenia europejskiego systemu monitorowania cen i marż produktów rolnych.

Zdaniem europosłów Komisja powinna zapewnić stosowanie zasad konkurencji w łańcuchu dostaw żywności, aby skutecznie ograniczyć możliwość zdobycia pozycji dominującej na rynku. Dlatego też czołowi europejscy handlowcy, przetwórcy, hurtownicy i detaliści powinni mieć obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań dotyczących ich udziału w rynku kluczowych produktów spożywczych, tak by umożliwić wszystkim partnerom na rynku ocenę tendencji w zakresie popytu, podaży i rozwoju cen.

Ponadto Komisja Europejska powinna przyjrzeć się przypadkom kontraktacji narzuconej przez kupujących, integracji pionowej i kontraktom terminowym, które mogą osłabić konkurencję i pozycję przetargową rolników.

Natomiast w celu skuteczniejszego zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych euro deputowani domagają się skrócenia do maksymalnie 30 dni terminów płatności w łańcuchu dostaw żywności.

Źródło: farmer.pl

×