Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polski nabiał poszukiwany

Autor:

Dodano:

W tym roku eksport nabiału może być sporo większy niż rok temu i przynieść nawet 1,2 mld euro wpływów. W pierwszym półroczu wysłaliśmy za granicę produkty o wartości 564 mln euro. To o 25 proc. więcej niż rok temu. Lepszą koniunkturę widać także w punktach skupu mleka.

Głównym odbiorcą polskiego nabiału są kraje Unii Europejskiej, na które przypada 80 proc. eksportu. Szczególnie szybko rośnie nasza sprzedaż do nowych krajów członkowskich, oraz do Rosji. Kraj ten stał się w tym roku szóstym co do wielkości rynkiem zbytu dla polskiego nabiału.

Rosjanie kilkakrotnie zwiększyli odbiór polskiego masła i serów. Zamówienia są tak ogromne że nie wszystkie zakłady są w stanie im sprostać. Uprawnienia eksportowe wydane przez rosyjską inspekcję sanitarno-weterynaryjną ma 30 polskich mleczarni.

Do ponad 9 proc wzrósł udział nabiału w wartości polskiego eksportu spożywczego w I półroczu tego roku. Najważniejszą pozycją wywozową są sery i twarogi. Wartość ich sprzedaży wzrosła o prawie 12 proc. Na drugim miejscu jest mleko w proszku – głównie odtłuszczone (OMP), z eksportu którego przychody są wyższe o 14 proc. niż rok temu.

Wpływy z tytułu sprzedaży za granicę płynnego mleka i śmietany zwiększyły się o 38 proc. Wielkość i wartość eksportu jogurtów, kefirów itp. wyrobów wzrosły o około 30 proc. Bardzo poszukiwanym produktem jest polska serwatka. Wartość jej sprzedaży wzrosła aż o 77 proc. Jednak zdecydowanie największy wzrost stał się udziałem masła - jego tonaż wzrósł o ponad 1/3, a wartość aż o 85 proc.

Źródło: farmer.pl

×