Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Przeciwnicy GMO w natarciu

Autor:

Dodano:

Wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom związanym z uprawą roślin modyfikowanych genetycznie. Wziął w niej udział Percy Schmeiser z Kanady -człowiek legenda, który wygrał proces z Monsanto i koncern musiał zapłacić za usunięcie modyfikowanego rzepaku z jego plantacji. W roku 2007 za kampanię informacyjną na temat GMO i praw rolników, państwo Schmeiser zostali wyróżnieni tak zwaną Alternatywną Nagrodą Nobla.

W opinii polskich przeciwników wprowadzenia do uprawy roślin modyfikowanych genetycznie, wizyta Percy Schmeisera uaktywni społeczeństwo w wyrażaniu swojego negatywnego stanowiska zarówno w sprawie ich legislacji na terenie kraju jak i sprzedaży tego typu żywności. Wzmocni też protesty przeciwko uprawie modyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora, na którą niedawno zezwoliła Unia.

Trzy kraje: Austria, Węgry i Luksemburg zaskarżyły już tę decyzję w Komisji Europejskiej. Uzasadnieniem jest obecność w tym ziemniaku genu odporności na antybiotyki. Ewentualne jego włączenie do genomu człowieka czy też któregokolwiek z organizmów zwierzęcych byłoby zatem bardzo niebezpieczne. Komisja zalegalizowała ją wbrew poważnym raportom EMEA (Europejska Agencja Medyczna) oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Właściciele gospodarstw ekologicznych i organizacje ekologiczne  zapowiadają na październik  akcję społecznego wsparcia wprowadzenia zakazu upraw Amflory w całej Europie.

Źródło: farmer.pl

×