Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Budżet 2011

Autor:

Dodano:

Ponad 52 miliardy złotych wydamy w przyszłym roku na rolnictwo. Rząd tradycyjnie chwali swój projekt, opozycja nie zostawia na nim suchej nitki i zapowiada poprawki. Sam budżet jest bardzo podobny do tego z obecnego roku.

Z informacji przekazanych posłom wynika, że rząd na rolnictwo przekaże 12,7 miliarda złotych, na KRUS 15,9 miliarda, a środki z Unii Europejskiej wyniosą 24 miliardy złotych. Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke mówi: To jest dobry projekt. Mamy wydatki o 11% większe i mamy lepsze finansowania dla projektów realizowanych z Unii Europejskiej.

Co te liczby oznaczają w praktyce. Z punktu widzenia rolników najważniejsza sprawa to niezmienione wydatki na paliwo rolnicze w wysokości 720 milionów złotych. Na ubezpieczenia rolnicze zabezpieczyliśmy 200 milionów złotych. To o 100 mniej niż w tym roku, ale pragnę przypomnieć, że w tym roku  nie wykorzystamy tych funduszy w całości. Dopóki nie zmieni się ustawa nie będziemy potrzebować więcej. Inspekcja Weterynaryjna otrzyma tyle i w tym roku. Podobnie będzie z postępem biologicznym oraz badania naukowe – kontynuuje wiceminister Kazimierz Plocke.

Optymizmu rządu nie zachowuje opozycja, która wylicza błędy i uchybienia projektu. Nie ma powrotu do codziennego fundowania szklanki mleka w szkole czyli nadal zostaje 3 dni w tygodniu i przez 8 miesięcy, mało jest do materiał siewnego, gdyby wszyscy rolnicy chcieli skorzystać to zabraknie., ten budżet jest na poziomie 2009 i 2010 ale to wciąż bardzo niski poziom, który znacząco dobiega od finansowania rolnictwa np. w 2007 roku - wymienia Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei Lewica najbardziej obawia się o możliwości finansowanie przez rolników inwestycji Ja najbardziej obawiam się o problem dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Bankom spółdzielczym, nie opłaca się ich udzielać – tłumaczyStanisław Stec z klubu Lewicy.

Ale rząd od razu ripostuje. Na dopłaty do oprocentowania kredytów przekażemy 90 milionów złotych co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości 2 miliardów złotych. Poza tym rząd właśnie podniósł wskaźnik stanowiący podstawę do obliczania wysokości oprocentowania dla banków kredytów preferencyjnych z 1,5 do 1,6 stopy redyskontowej weksli. Mówiąc krótko bankom ma się teraz tak samo opłacać udzielać zwykłych kredytów komercyjnych jak i preferencyjnych. Wszystko zależy od tego jak będzie się kształtowała stopa redyskonta myślę, że będzie można w zależności od tego jak będzie się kształtowała się stopa redyskonta co najmniej będzie można 2 miliardy kredytów udzielić - Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR

Opozycja krytykuje i twierdzi, że mniej dać na rolnictwo już się po prostu nie da. Budżet na rok 2011 nie jest gorszy niż na rok 2010 czy 2009, tylko, że trzeba raczej porównywać do roku 2007 bo to obniżenie gwałtowne budżetu nastąpiło właśnie w latach 2009, 2010 powiedział - Henryk Kowalczyk – poseł PIS.

Posłowie krytykują zbyt mała ilość funduszy na program „Szklanka mleka” oraz na dopłaty do materiału siewnego. - Nie ma powrotu do codziennego fundowania szklanki mleka w szkole czyli nadal zostaje 3 dni w tygodniu i przez 8 miesięcy, mało jest do materiał siewnego, gdyby wszyscy rolnicy chcieli skorzystać to zabraknie., ten budżet jest na poziomie 2009 i 2010 ale to wciąż bardzo niski poziom, który znacząco odbiega od finansowania rolnictwa np. w 2007 roku.

Jest za to wzrost wydatków na paliwo rolnicze. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel 720 milionów złotych, a to oznacza, że w połowie roku nie powinno zabraknąć pieniędzy tak jak to się działo w poprzednich latach. - To jest projekt dobry mamy wydatki o 11% większe i mamy lepsze zapewnie finansowania dla projektów realizowanych z Unii Europejskiej – twierdzi Plocke.

Źródło: farmer.pl

×