Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Śliwka i obwarzanek zarejestrowane

Autor:

Dodano:

Komisja Europejska zarejestrowała kolejne polskie nazwy produktów rolnych i środków spożywczych jako chronione oznaczenie geograficzne. Są to: śliwka szydłowska i obwarzanek krakowski.

Śliwki szydłowskie to suszone i wędzone owoce z pestkami lub bez, produkowane na terenie gminy Szydłów, w powiecie staszowskim, w województwie świętokrzyskim. Charakteryzują się jednolitą, elastyczną konsystencją miąższu i posiadają bardzo czysty i bardzo intensywny smak i zapach wędzenia. Skórka śliwek jest pomarszczona, ale błyszcząca o barwie ciemnogranatowej z połyskiem. Kształt śliwki zależy od odmiany i może być od kulisto-spłaszczonego do podłużnego.

Do produkcji śliwek szydłowskich wykorzystuje się następujące odmiany śliwek: Węgierka Zwykła, Stanley, Amers, Węgierka Dąbrowicka, Empres, Damacha, Oneida, Jojo, Top, Valjevka. Owoce zbierane są w odpowiednim stopniu dojrzałości gwarantującym odpowiednią jakość produktu gotowego. Zbiór jest przeprowadzany w okresie od sierpnia do października w zależności od odmiany, a właściwy termin określają sadownicy dzięki swoim specyficznym umiejętnościom i doświadczeniu nabytym prze lata praktyki. Zebrane owoce są ręcznie segregowane, a następnie poddawane procesowi podsuszania i podwędzania w specjalnych tradycyjnych szydłowskich suszarniach. Proces ten odbywa się przy pomocy gorącego powietrza i dymu uzyskanego ze spalania twardego drewna liściastego, które spalane jest w palenisku pod laskami czyli ażurowymi drewnianymi tacami, na których umieszczone są owoce.

Producenci wnioskujący o zarejestrowanie śliwki szydłowskiej, tj. Kółko Rolnicze w Szydłowie, Spółdzielnia Producentów Owoców „DOBRYSAD" w Szydłowie oraz Stowarzyszenie Producentów Owoców w Szydłowie, jako organy kontrolne upoważnione do przeprowadzania kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją wybrali Świętokrzyski IJHARS oraz jednostki certyfikujące - COBICO Sp. z o.o., Biocert Małopolska Sp. z o.o., TUV Rheinland Polska Sp. z o.o., PNG Sp. z o.o. oraz PCBC S.A.

Obwarzanek krakowski to wypiek przypominający pierścień posypany solą, sezamem, makiem, czarnuszką, posypką ziołową lub przyprawową, serem, cebulą. Może on być produkowany jedynie w Krakowie oraz w powiatach: krakowskim i wielickim. Tradycja wypieku tego produktu na tym obszarze sięga XIII wieku. Jego nazwa pochodzi od sposobu jego produkcji, czyli od obwarzania (zanurzania ciasta przed wypiekiem w wodzie o temperaturze do 90ºC).

Do specyficznych cech obwarzanka krakowskiego należy wyjątkowa struktura i konsystencja ciasta, uzyskiwana dzięki obwarzaniu ciasta w gorącej wodzie. Obwarzanek krakowski występuje w postaci pierścienia ze spiralną frakturą powierzchni i widoczną posypką oraz krótkim okresem świeżości (do kilku godzin).

Grupa producencka obwarzanka krakowskiego, czyli Jurajska Izba Gospodarcza, wybrała Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz jednostki certyfikujące - Biocert Małopolska Sp. z o.o. i TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. jako organy do przeprowadzania kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją.

Przed wprowadzeniem do obrotu produktu posiadającego zarejestrowaną nazwę, producenci muszą poddać się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją. Ma ona na celu potwierdzenie, że na każdym etapie wytwarzania danego produktu spełnione zostały wymagania specyfikacji. Pozytywny wynik kontroli jest gwarancją wysokiej jakości produktu, co w konsekwencji odgrywa ogromną rolę przy budowaniu zaufania konsumentów i powoduje wzrost popytu na dany produkt.

Źródło: IJHARS/farmer.pl

×