Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Minister chwali się, opozycja krytykuje

Autor:

Dodano:

Mijają trzy lata odkąd Marek Sawicki objął tekę ministra rolnictwa. Lista sukcesów według niego samego jest długa. Także długa według opozycji jest lista spraw niezałatwionych i nietrafionych decyzji, a minister w swoich działaniach nie miał poparcia ani rządu, ani własnej partii.

- Nasze rolnictwo ma dobrą sytuację gospodarczą w Europie i na Świecie – powiedział Sawicki. W Unii Europejskiej trwa dyskusja o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, a jej akceptacja przypadnie na czas rządów PO – PSL.

- Nie godzimy się na to, żeby Wspólna Polityka Rolna zakłócała konkurencję w Europie – mówił Sawicki. Minister rolnictwa przypomniał o nierównych płatnościach bezpośrednich. Łotewscy rolnicy otrzymują ok. 90 euro na hektar a Grecy ok. 560. To największe dysproporcje w dopłatach we Wspólnocie. - Dziś jest 27 polityk rolnych, a nie jedna wspólna – odniósł się do tych różnic Marek Sawicki. - Kraje członkowskie UE dojrzewają do tego, żeby wyrównać płatności – kontynuował.

- Francja i Niemcy wymierzyli policzek ministrowi rolnictwa, nie zgadzając się na wyrównanie dopłat – mówi Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa w rządzie PiS. - Płatności były ponoć uzgodnione z tym krajami – dodaje Ardanowski. - To jak to jest – dopytuje Ardanowski.

Podczas konferencji w Sejmie, na którą przybyli prezesi agencji rządowych podległych resortowi rolnictwa, Sawicki wymieniał swoje sukcesy. - Otworzyłem dla produktów rolno – spożywczych rynek wschodni – wyliczał minister rolnictwa. W związku z kryzysem podjąłem działania na forum UE, a Polska otrzymała 300 mln euro – kontynuował – usprawniłem pracę administracji, a ARiMR od dwóch lat pracuje sprawnie, zwiększyłem premię dla młodych rolników, zagwarantowałem pieniądze na renty strukturalne.

- Gdy obejmowałem urząd, ARiMR nie miała akredytacji na działanie modernizacji gospodarstw rolnych, sprawnie ją uzyskaliśmy – twierdzi Sawicki. - Marek Sawicki za dużo opowiada o swoich poprzednikach, widać natomiast brak działania – ocenia Krzysztof Ardanowski. Według niego trzy lata rządów Sawickiego w rolnictwie to zły czas dla branży.

Minister rolnictwa jest postacią tragiczną, bo propozycje przez niego zgłaszane nie są aprobowane przez rząd, jak i chyba nie zyskują zrozumienia przez własną partię. Romuald Ajchler z SLD wystawia Markowi Sawickiemu dwie oceny. - Minister jako człowiek to porządny chłop, z kolei jeśli spojrzymy jak zarządza w rolnictwie, to muszę przyznać, że tylko administruje – mówi Ajchler. Ajchler nie ma wątpliwości, że proponowane przez ministra rolnictwa zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa to zaprzeczenie dobrego gospodarowania.

- W Polsce mamy 20 proc. gospodarstw związanych bezpośrednio z rynkiem - mówi Ajchler – a minister je pomniejsza. Brak reformy KRUS powoduje, że ciągle przybywa gospodarstw rolnych w Polsce. SLD proponowało ministrowi, żeby określił regionalne minimalne wymogi powierzchniowe dla zdefiniowania gospodarstw rolnych, a tak strukturalnie nadal jest tragicznie. Agencje źle interweniowały na rynku zbóż – ocenia Ajchler – wojewodowie nie wykorzystują pieniędzy na melioracje, co kończy się tragicznie – powodzią.

Wg. posła zamiast rozwijać rynek biopaliw a zboże przeznaczać na produkcję spirytusu, a potem wykorzystywać go jako biopaliwo, to minister zaczął palić zboże i robić konkurencję górnikom. Sawicki mówił o tym, co chce zrobić w najbliższym czasie. Podkreślił, że będą środki finansowe na tworzenie centrów dystrybucyjnych. Rolnicy będą mogli wspólnie z branżą inwestować w handel. Będą mogli także wspólnie kupować maszyny z działania ARiMR.

Źródło: farmer.pl

×