Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Szybki wzrost cen skupu

Autor:

Dodano:

Rosnące ceny przetworów mleczarskich na rynku globalnym i krajowym, niższy w relacji rocznej skup mleka (do sierpnia br.), a także czynniki sezonowe zadecydowały o dość silnej podwyżce cen skupu surowca w październiku bieżącego roku - informują eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej.

Z danych GUS wynika, że w analizowanym miesiącu średnia cena skupu mleka w Polsce osiągnęła poziom najwyższy od kwietnia 2008 r., tj. 111,81 PLN/hl. W skali miesiąca oznacza to wzrost o 4,9 proc., natomiast w relacji rocznej o prawie 22 proc.

Najwyższe ceny surowca (ale też jeden z najszybszych przyrostów w skali miesiąca - o ponad 6 proc.) tradycyjnie odnotowano na Podlasiu (119,19 PLN/hl). Powyżej średniej ukształtowały się również ceny mleka w województwach warmińsko-mazurskim (116,60 PLN/hl), zachodniopomorskim (116,01 PLN/hl), lubuskim (114,46 PLN/hl), dolnośląskim (112,72 PLN/hl),) oraz pomorskim (111,98 PLN/hl). Najmniej za surowiec płacono natomiast w województwach podkarpackim (94,14 PLN/hl) i małopolskim (95,07 PLN/hl).

Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach, wraz ze spodziewanym utrzymaniem tendencji wzrostowych cen przetworów mleczarskich na globalnym rynku - co będzie wynikać z dalszej poprawy czynników fundamentalnych - oraz z obniżającym się ze względów sezonowych poziomem skupu mleka, ceny w Polsce powinny pozostawać w trendzie zwyżkowym. Silnemu wzrostowi cen może przeciwdziałać m.in. przewidywane umacnianie się złotego względem euro.

Źródło: farmer.pl/portalspozywczy.pl/BGŻ

×