Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Grunt to kwalifikacje

Autor:

Dodano:

Zostało jedynie 10 dni na zgłoszenie się do udziału w unijnym projekcie Grunt to kwalifikacje. Mogą wziąć w nim udział rolnicy i ich domownicy w powiatach kłobuckim, myszkowskim i częstochowskim (woj. śląskie). Nauczy to uczestników m.in. jak prowadzić gospodarstwo agroturystyczne i pozyskiwać na nie środki z Unii Europejskiej.

Unia Europejska zachęca rolników z powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego pozostających bez stałych dochodów do podjęcia pracy poza rolą. Projekt „Grunt to kwalifikacje”, finansowany przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ma im pomóc w zdobyciu nowych umiejętności i kwalifikacji. Dziś aż 42,6 proc. bezrobotnych w Polsce mieszka na wsi, ale jednocześnie tylko 4,3 proc. gospodarstw rolnych podejmuje działalność pozarolniczą.

Projektem „Grunt to kwalifikacje” objęte zostały trzy śląskie powiaty – częstochowski, kłobucki i myszkowski. Bezrobocie w nich sięga prawie 13 proc. 80 rolników przejdzie szkolenia w ramach trzech bloków tematycznych, a 30 z nich weźmie udział w szkoleniu z agroturystyki, gdzie m.in. dowiedzą się, jakie są prawne, księgowe i sanitarne wymogi założenia i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

Do projektu mogą zgłaszać się rolnicy oraz ich domownicy ubezpieczeni w KRUS, zamieszkali we wsiach i miastach do 25 tys. mieszkańców z powiatów myszkowskiego, kłobuckiego i częstochowskiego. Nabór trwa do 10 grudnia 2010.

Źródło: farmer.pl

×