Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Licencja na pszenicę

Autor:

Dodano:

W minionym tygodniu, jak wynika z danych FAMMU/FAPA Unia Europejska wydała licencje eksportowe dla 558 tys. t pszenicy. Dla rekordowej ilości pszenicy miękkiej

Z samym początkiem sezonu handlowego unijny eksport pszenicy przekroczył już 10 mln t. To o 43 proc. więcej niż z analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Tylko w tym mijającym tygodniu Komisja Europejska wydała licencje przede wszystkim dla francuskiej pszenicy – blisko 400 tys. t (396 tys. t). Zezwolono też na wywóz 134 tys. t pszenicy holenderskiej i 13,5 tys. t rumuńskiej.

Znakomicie w tym sezonie sprzedaje się jęczmień. Wydano na niego licencje na eksport 182 tys. t, w tym 93 tys. t jęczmienia niemieckiego i 80 tys. t francuskiego. Podsumowując unijny wywóz tego gatunku wyniósł on aż 2,6 mln t wobec zaledwie 336 tys. t w tym samym okresie sezon wcześniej.

Unia Europejska eksportuje również kukurydzę, ale już w nie tak dużych ilościach. W kończącym się tygodniu KE zezwoliła na sprzedaż 45 tys. t ziarna kukurydzy, a od początku sezonu – dla 536 tys. t.

Źródło: farmer.pl

×