Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Koniec eksportu do Ukrainy?

Autor: opr. bb

Dodano: 13-03-2007 14:43

Ukraina chce wprowadzić wyższe cła na polskie mięso. Takie niepokojące i jak na razie nieoficjalne informacje, dotarły do nas od ukraińskich importerów. To całkowicie zablokuje nasz eksport

Dwa lata temu Ukraina wprowadziła wyższe cła na polskie mięso. Zdecydowano wówczas, że za każdy kilogram wwożonego towaru trzeba będzie zapłacić od 60 euro centów do 1 euro. Wysokie ceny mięsa na rynku ukraińskim gwarantowały wówczas opłacalność eksportu. Ceny półtusz zaczęły jednak spadać. Dlatego przy niezmiennych stawkach celnych, eksport przestał być opłacalny.
Witold Choiński „Polskie Mięso”: - Tak naprawdę odblokowanie embarga ukraińskiego nie ma dla nas znaczenia. Te cła są zaporowe i nie pozwalają na eksport mięsa na rynek ukraiński.
Problem z eksportem wielokrotnie zgłaszali polscy przedsiębiorcy, którzy oczekują od Rządu rozpoczęcia negocjacji w sprawie zmniejszenia ceł. Resort rolnictwa deklaruje poparcie.
Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa: - Zaniepokojeni jesteśmy tym, że dla celów propagandowych Ukraina wyszła naprzeciw i otworzyła granice ale jednocześnie te granice są zamknięte. Bo jeżeli cła są wyższe niż cena towarów...
Wszystko jednak wskazuje na to, że negocjacji już nie będzie.
Piotr Guzowski Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza: - Partnerzy ukraińscy, którzy importują mięso od Polaków obawiają się, że te stawki są, albo już w trakcie podnoszenia albo już są podniesione. Polscy eksporterzy już zgłaszają, że na granicy zaczynają mieć kłopoty.
Decyzje Kijowa spowodowane są wewnętrzną sytuacją na rynku ukraińskim. Tamtejszy Rząd, zdecydował bowiem o wsparciu rodzimych hodowców trzody. Dlatego powrót na ukraiński rynek jest coraz mniej realny.

Źródło: Agrobiznes

×