Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W USA buraki GMO są nielegalne

Autor:

Dodano:

Mimo negatywnej decyzji sądu federalnego USA, zwolennicy buraków cukrowych GMO próbowali kontynuować ich uprawę. Sąd federalny uznał stosowane praktyki za niedozwolone i zaostrzył wcześniejszy werdykt, uznając takie plantacje za nielegalne i objęte nakazem bezwzględnego zniszczenia.

Decyzja sądu jest reakcją na działania Amerykańskiego Departamentu ds.
Rolnictwa (USDA), który zamierzał wydawać pozwolenia na obrót materiałem siewnym buraków GMO. Sąd uznał te działania USDA za nielegalne i orzekł nakaz niszczenia w przyszłości plantacji obsianych materiałem siewnym GMO. Decyzja sądu nie dotyczy obecnej kampanii buraczanej.

Aktualnie 95 proc. areału buraków cukrowych w USA obsiane jest odmianą firmy Monsanto odporną na Roundup. W opinii sądu wydany wyrok nie stanowi zagrożenia dla ciągłości produkcji cukru z buraków cukrowych w USA. Na rynku amerykańskim podaż nasion odmian konwencjonalnych jest wystarczająco duża, aby możliwa była uprawa tej rośliny na dotychczasowej powierzchni.

Amerykański Departament ds. Rolnictwa ocenia, że przyszłoroczna produkcja cukru w tym kraju (buraczanego i trzcinowego) wzrośnie o 3 proc. i wyniesie ok. 6,8 mln t. cukru białego w tym 4 mln t. (blisko 59 proc.)  > pochodzić będzie z buraków cukrowych.
×