Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Większa wydajność dzięki silnej WPR

Autor:

Dodano:

Komitety Copa – Cogeca opublikowały ostateczne dane o zbiorach zbóż dla Unii Europejskiej na rok 2010/2011 i mówią o potrzebie zwiększenia wydajności dzięki silnej Wspólnej Polityce Rolnej.

- Nasze ostateczne dane pokazują, że tegoroczne unijne zbiory zbóż wyniosły 277 milionów ton, czyli mniej o 12 milionów ton w porównaniu z zeszłym rokiem – mówi Ian Backhouse, przewodniczący grypy roboczej Zboża Komitetów Copa – Cogeca. - W przyszłym roku powierzchnia zasiewów zbóż w UE raczej pozostanie na niezmienionym poziomie w porównaniu z zeszłym rokiem, natomiast ma spaść dla roślin oleistych. Nadal jest 1 milion hektarów niewykorzystanych w produkcji i przy niskim spodziewanym przeniesieniu z kampanii 2010/2011, stabilność kolejnej kampanii 2011/2012 będzie zagrożona przez zimową pogodę.

Jak podkreślają działacze Copa – Cogeca te duże wahania na rynkach potwierdzają potrzebę utrzymania i ulepszenia unijnych narzędzi zarządzania rynkiem w przyszłej WPR, aby zwiększyć wydajność i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla 500 milionów konsumentów.

Komitety Copa – Cogeca szukają więc nowych środków do radzenia sobie z wahaniami rynku. Zdaniem Pekki Pesonena, sekretarza generalnego Copa – Cogeca należy też kontynuować w przyszłości płatności bezpośrednie dla rolników, aby pomóc im zmierzyć się z coraz większymi wahaniami. Wspólna Polityka Rolna, jak zaznacza Pesonen, musi mieć duży budżet, aby zapewnić dynamiczny i konkurencyjny sektor rolno-spożywczy w Unii Europejskiej.
×