Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Od stycznia zdrożeją pasze

Autor:

Dodano:

Od 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa okołobudżetowa zmieniająca stawki VAT. Podatek na pasze wzrośnie z 3 do 8 proc. Biorąc jednak pod uwagę zmianę stawek na inne produkty, można spodziewać się podwyżek cen pasz o więcej niż 5 proc.

14 grudnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą m.in. podstawową stawkę podatku VAT z 22 do 23 proc. Wprowadzone zostaną także dwie inne stawki – 5 i 8 proc. Będą one obowiązywały od 1 stycznia 2011 r. do końca 2013 r.

Na pasze będzie obowiązywała stawka 8 proc. Zostanie więc podniesiona o 5 proc. z dotychczasowej 3 proc. W praktyce podwyżki cen pasz będą najprawdopodobniej większe niż 5 proc., a to za sprawą m.in. podniesieniu stawek podatku na inne produkty i usługi, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją i dystrybucją produktów.

- Od nowego roku nowa cena, podwyższona o 5 proc., będzie obowiązywała „na dzień dobry” – mówi Tadeusz Królik, właściciel firmy Król-Pol z Żelechowa. - Później zobaczymy, gdyż wzrasta również podatek m.in. na paliwo, energię i transport. Myślę, że ta cała otoczka spowoduje wzrost cen o kolejne 5 proc.

Podwyżkę najbardziej odczują rolnicy „ryczałtowcy”, którzy nie będą mogli odliczyć VAT-u od ceny produktu.

×