Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ARR podpisze umowy na dostawy żywności z 22 firmami

Autor:

Dodano:

Na pomoc żywnościową w przyszłym roku może liczyć ok. 4 mln najuboższych Polaków. Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła w środę przetarg na dostarczenie żywności w 2011 r. Akcja jest finansowana przez Komisję Europejską.

22 firmy, z którymi ARR podpisze umowy, będą w przyszłym roku dostarczały żywność do organizacji charytatywnych, które rozdzielają produkty pomiędzy swoich podopiecznych - poinformowała w środę rzecznik ARR Iwona Ciechan.

W sumie oferty przetargowe złożyło 48 przedsiębiorców, w tym 7 z innych krajów UE (Włochy, Francja, Litwa, Bułgaria).

Przedsiębiorcy będą przekazywać gotowe produkty spożywcze w zamian za zboża i odtłuszczone mleko w proszku, które dostaną z zapasów interwencyjnych. Będzie to 21 różnych artykułów spożywczych z dwóch grup asortymentowych (produkty zbożowe i mleczne). W sumie do organizacji charytatywnych w 2011 r. trafi ok. 138 tys. ton produktów. Jest to więcej niż w 2010 roku i niż w poprzednich latach.

Żywność będzie dostarczana od marca do grudnia 2011 roku do organizacji charytatywnych: Federacji Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Organizacje będą rozdawać potrzebującym Polakom na terenie całego kraju za pośrednictwem swoich placówek. Według szacunków organizacji charytatywnych, pomoc żywnościową otrzyma ok. 4 mln najuboższych.

Polska uczestniczy w programie "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" od 2004 roku. W 2011 roku w programie pomocy żywnościowej będzie uczestniczyło 20 państw członkowskich UE, dla których KE przeznaczyła towary żywnościowe z zapasów interwencyjnych (zboża, odtłuszczone mleko w proszku) oraz środki finansowe o łącznej wartości 480 mln euro.

Wartość towarów żywnościowych i środków finansowych przeznaczonych dla Polski wynosi 75,3 mln euro. Wyższą kwotę niż dla Polski KE przyznała tylko Włochom.

×